Stavba a návrh první verze VFD hodin je dokončena. Více informací naleznete v sekci Projekty nebo na YouTube kanále TubeTech.
Stavba a návrh elektronkového hifi zesilovače je dokončena více v sekci Projekty nebo na youtube kanále TubeTech
V nejnovějším videu, které zatím nevyšlo jsem mluvil o změně topologie ESR testeru, chtěl jsem využít jiný projekt jako referenční a pokračovat s vývojem digitální verze. Pří otestování nového zapojení, které bylo prezentováno jako, že má lineární závislost odporu na výstupním napětí se ukázalo, že při testování skutečného měření ESR na kondenzátorech je závislost silně nelineární, což je chyba, se kterou bojuji po celou dobu vývoje. Pokud nebudu uvažovat tuto závislost je nový obvod mnohem lepší, než moje předchozí varianty. Obsahuje skutečně harmonický zdroj testovacího signálu 100 kHz a také je měřící obvod nastaven tak, aby měřící úroveň byla dostatečně malá a měření nebylo ovlivněno ostatními součástkami v obvodu. Tento obvod bude použit na analogovou verzi testeru, kterou opravdu potřebuji hlavně ve spojení s opravami videorekordérů. Tento projekt také posloužil pro další odladění frézování DPS. Více pak ve videích, zde ještě malá ukázka.
Právě se moje sbírka videorekordérů rozšířila o velice raritní rekordér Grundig VS200 jedná se o formát VHS, avšak konstrukce je velice odlišná od klasických rekordérů tohoto formátu. Všechny desky elektroniky jsou v paticích, což je více typické pro profesionální stroje. Nejzajímavější část tohoto rekordéru je mechanika, jelikož obsahuje 5 motorů prakticky na všechno potřebné a tím se značně redukuje složitost mechanizmu. Hlavním důvodem, proč jsem si pořídil rekordér je zavádění pásku, stroj používá zavádění známé jako „U“ load, což je pro VHS rekordér netypické nejčastěji se používá zavádění známe jako „M“ load. Více ve videu již brzy na youtube.
Právě jsem dokončil stavbu CNC frézky, kterou jsem již před rokem a něco začal. Frézka běží na softwaru GRBL s mojí řídící deskou nazvanou „Desmond GRBL“. Videa o elektronice a stavbě frézky budou během července. Následně plánuji odladit proces frézování DPS a pak také udělat video zaměřené na tuto problematiku. Na fotce níže můžete vidět sestavený stroj a první pokusy o frézování DPS. Hlavní a zásadní problém byl s výškou osy Z, jelikož deska je trochu prohnutá. Řešením tohoto problému je použití mapování osy Z ve softwaru Candle. Více pak ve videích….
Dokončil jsem dva prototypy obvodů pro měření kapacity. Princip je stejný, ale v jednom případě se používá jako komparátor obvod 555 a ve druhém je použit ADC převodník a komparace je digitální. Pochopitelně obě konstrukce jsou velmi rozdílné, co se software týče. Někdy na začátku července bude video. V návaznosti na tyto prototypy plánuji krátké video o důležitosti blokovacích kondenzátorů. Jelikož na těchto konstrukcích je jeho důležitost dobře viditelná.
Po delší době jsem se opět pustil do větší úpravy mojí nejstarší 3D tiskárny. Hlavním cílem bylo změnit firmware tiskárny z Marlina na Klipper, který je v mém případě nahrán v Raspberry pi b+. Byl jsem velmi překvapen funkcionalitou tohoto firmwaru, ale hlavní výhodu vidím v tom, že při jakékoliv změně konfigurace není třeba flashovat desku s MCU. Dále jsem se také pustil do kabeláže a odstranil jsem ten hrozný chuchvalec drátů a kabely jsem přehledně vyvázal, ale není to ještě finální verze. Na tiskové hlavě se také změnila jedna věc a to chlazení výtisku použil jsem stejný trychtýř jako u Tiskárny Rebel II. Do budoucna plánuji i možný přechod na lepší přímý extruder, ale zatím to nespěchá. Na obrázku vidíte aktuální stav tiskárny.
Jelikož jsem se rozhodl pokračovat na projektu o CNC frézce a možnosti frézování DPS, tak jsem se také rozhodl navrhnout si vlastní elektroniku pro řízení frézky. Konstrukce je koncipována jako „Retro“ tudíž jsem se snažil nepoužívat SMD součástky ve velkém. Blokovací kondenzátory a převodník UART na USB jsem nechal v SMD provedení, ale celkový vzhled DPS vůbec není špatný. Pro návrh zapojení jsem byl limitován použitým SW, který je GRBL pro ATmega328 všechny vývody jsou pevně určeny a nelze tady lehce experimentovat, ale to vůbec nevadí vzhledem k jednoduchosti DPS.
Napájení je realizováno z 12 V zdroje, který slouží pro napájení spínaného vřetena a zároveň pro výkonové napájení driverů krokových motorů. Pro řízení logiky je třeba 5 V ty jsem vytvořil pomocí jednoduchého lineárního stabilizátoru 7805, který vzhledem k malému rozdílu vstupního a výstupního napětí a proudu, který je odebírán bude zcela dostatečný a předpokládám, že nebude muset mít ani chladič. DPS disponuje základními konektory pro 3 krokové motory, připojení vřetena, možnosti připojení sondy a pár další signálu je také vyvedeno pomocí konektorů. Na fotkách níže je zobrazena ukázka DPS. Více na videích v nejbližší době.
Jelikož se zabývám programováním logických obvodů CPLD/FPGA, tak jsem se rozhodl, že se navrhnu jednoduchý vývojový kit pro testování programů pro začátečníky. DPS je vybaveny zdrojem o napětí 3.3 V, které je generované lineárním stabilizátorem ze vstupního napětí 5 V. Všechny vstupy obvodu jsou napájeny z 3.3 V. Deska je vybavena zdrojem nízkých kmitočtů postaveného okolo obvodu CD4060. Zdrojem vysokého kmitočtu je krystalový oscilátor o frekvenci 40 MHz. Pro zobrazení hodnot jsou připojeny displaye se společnou anodou. DPS je také vybavena tlačítky a přepínači pro nastavené libovolných funkcí v programu. Zajímavou částí kitu je obvod 74125, jedná se o budič sběrnice v našem případě je využit jako převodník 3.3 V na 5 V logiku. Jelikož logická 1 je u tohoto obvodu již někde okolo 2 V a je možné bez problému připojit vstupy obvodu ke 3.3 V logice. Více informací v následujících videích.